2017 Kurumsal Stratejileri Yılı

2017'yi anlaşma için güçlü bir yıl haline getirecek önemli eğilimler

İş dünyasındaki turbo ücretli değişiklikler, devam eden jeopolitik belirsizlikle ilgili endişeleri ağırlaştırdığı için 2017'de yöneticilerin büyümesi akılda tutulacak. Birleşmeler ve satın almalar (M & A) bugün, ortak girişimler, ittifaklar ve ortaklıklar yanında, günümüzün kurumsal stratejisinin temel taşlarından biri - büyümenin en hızlı yolu. Yıl boyunca belirsizliğin artmasına rağmen, 2016, anlaşma yapmak için en iyi yıllardan biriydi. Küresel anlaşma değeri iken - US $ 3.5t - rekor bir yıl oldu 2015, karşısında aşağı% 17 idi; Genel olarak, 2016 2014'e karşı% 9 ve 2013'ten% 44'e kadar yükseldi. Birleşme ve Satın Almaların yeniden doğuşu 2017 yılına kadar devam etmeli ve yöneticileri anlaşma tablosuna getirmelidir.

2017'de işlem piyasasını global olarak tanımlaması beklenen beş temel eğilim:

 1. Geleceği kontrol etme: bugünün fırsatları yarının oyun değiştiricileri olabilir

  Şirketler, dijital dönüşüm, geleneksel sanayi hatlarının bulanıklaştırılması ve değişen tüketici tercihlerine uyum sağlamaya devam ettikçe, geleceğe yönelik iş modellerinin hızı hızlandıracaktır. Geçen yıl yapılan tüm anlaşmaların 9,616'sı, 2015 yılına kıyasla% 11 artışla 937 milyar ABD dolarına ulaşan sektörler arası işlemlerdi - yöneticilerin zaten kendi iş modellerinin ve sektörlerinin yeniden keşfedilmesine yakıt ikmali yapacak yeniliği elde ettiklerinin sinyallerini verdiler daha geniş.

  EY Global Başkan Vekili - İşlem Danışmanlığı Hizmetleri (TAS) olan Steve Krouskos, şunları söyledi:

  "Yöneticiler, son derece yıkıcı bir manzarada teknolojik gelişmelerin hiper hızına bakarak işlerini gelecekteki kanıtlamaya ihtiyaç duyuyorlar. Organik yatırım yeterli olmayabilir ve birleşme ve satın alma, yenilik ve büyümeye daha hızlı bir yol olabilir. 2017'de birleşme ve devralma faaliyetinin ana sürücüsü olmasa da, işin gelecekteki provizyonu bir anahtar olacaktır "dedi.

 2. Sınır ötesi anlaşmalar 2017'de hazır arzda olacak

  2016 yılında Çinli alıcılar, 2015 yılına kıyasla% 127 artışla yalnızca bu anlaşmaların değeri 210 milyar ABD doları olan dünya başlıklarına hükmetti. Toplamda, geçen yıl 8.731 sınır ötesi anlaşma değerinde 1.3 tona (toplam değerin% 37'sine) ). 2017'de, diğer ülkeler muhtemelen artan jeopolitik belirsizlik döneminde büyüme ceplerine girmek ve tedarik zincirlerini güvenli hale getirmek için yarışa katılacaklar.

  Krouskos: "Şirketler küreselleşmiş bir ortamda küresel tedarik zincirleri ile faaliyet gösteriyor. Bu tedarik zincirlerinin güvence altına alınması ve M & A'nın giderek daha etkili bir araç haline gelmesi gerekmektedir. 2017'de, özellikle Asya ve Kuzey Amerika arasında sınır ötesi anlaşma sağlanmasının yanı sıra Çin'den gelen giden kazançların da güçlü bir şekilde arttığını göreceğiz. "

 3. Para birimi, fırsatların çekici zamanlamasına dönüştürülür

  Fırsatların zamanlaması, döviz hareketlerinden etkilenebilir ve İngiliz sterlinindeki ve eurodaki aşağı yönlü baskı, Avrupa'daki varlıkları daha çekici hale getirebilir.

  Krouskos, "Stratejik büyüme, para birimlerinden ziyade anlaşmaları yönlendiriyor" diyor. İnsanlar beğenmediği evleri satın almaz çünkü fiyat% 10 düştü - birleşme ve satın alma işlemi ile aynı ilkedir. Bununla birlikte, döviz cinsi nakit akımlarına sahip Avrupalı ​​şirketler, özellikle ABD doları cinsinden olmak üzere, yurtiçinde güçlü bir konumda olacak ve böylece daha fazla anlaşma yapabilecekler. 2017'de coğrafyalar arasındaki farklı ekonomik performans, anlaşma sağlayıcıları için hem zorluklar hem de fırsatlar sunacak ve sınır ötesi birleşme ve satın alma işlemleri için ek bir ivme kazandıracak. "

 4. Yönetmelik: evet ya da değil mi?

  Geçen yıl düzenleyici ve antitröst endişeleri nedeniyle rekor miktarda anlaşma yapıldı. 2017'de, baş müzakereciliğin düzenleyici özelliği özellikle başkanlık seçim sonuçlarının kontrollerin rahatlamasını görebileceği ABD'de spot ışık olacak.

  Gittikçe rekabetçi olan iş dünyasında rekabet etmek için bazı ülkelerde ulusal ekonomik şampiyonlar yaratma yönünde artan bir eğilim var. Gelişmiş piyasalardaki düzenleyiciler, özellikle ABD ve Avrupa, bu eğilimi küresel bir pazarda gidermeye çalışabilir.

  Krouskos: "Soruların tarafları 2017'de rekabet makamlarının bu yıl 2016'da olduğu kadar çok etkiye sahip olup olmayacaklarını kendileri isteyecekler. Düzenleyicilerin küresel olarak özel olarak kurulmuş ulusal şampiyonları kabul ettiğini mi görüyoruz? Düzenleyiciler bu ulusal ekonomi şampiyonları tarafından kazanımları engelliyor mu, yoksa kendi ekonomi şampiyonlarını yaratmaya başlıyor mu? "

 5. 2017'de portföy geri dönüşümünün hızlanması moda olacak

  Jeopolitik belirsizlik ve hızlı değişim olmasına rağmen anlaşma boru hatları sağlıklı kalmaya devam ediyor ve 2017'de güçlü değilse de aynı derecede güçlü olan birleşme ve devralma faaliyetine işaret ediyor.

  Krouskos, "Portföylerin olabildiğince sağlıklı ve sağlıklı olmasını sağlamak öncelik olmaya devam edecektir. Şirketler alt ve üst satır büyümesine katkıda bulunmayan varlıkları elinde tutamıyor. Bu, şirketlerin özel sermaye portföyleri için başlıca hedefleri - düşük performans gösteren varlıkları attığından, özellikle orta pazarda 2017'de özel sermayenin yeniden doğuşu ile sonuçlanacak. "

  Yöneticiler, daha geniş bir hedef sayısıyla arama yapmaya ve çeşitli anlaşma yapıları kullanmaya devam edecektir. 2017'de şirketler artan rekabete karşılık olarak çekirdek sektörleri dışındaki satın almaları hızlandıracak, yeni müşteriler kazanacak ve ürün tekliflerini genişletecektir.

  Krouskos şöyle diyor: "M & A dünyası sürekli değişiyor ve jeopolitik ve düzenleme, dijital bozulma ve veri çoğalması, yeni anlaşma yapıları ve sektörler arası entegrasyon konularında geniş bir yelpazede tamamen farklı toplantı odaları düşünmeyi gerektiriyor. Bu karmaşıklık, şirketler büyüme stratejilerini sunmak için akıllı stratejik anlaşmalara bakmaya devam ederken, 2017'deki birleşme ve satın alma stratejilerinin daha da netleşmesini sağlayacak.


 1.  Dealogic veri ve EY analizi.